Kvinner i krig: Grbavica

HL-senterets venneforening inviterer til visning av den prisbelønte spillefilmen Grbavica, etterfulgt av en samtale om kvinner i krig med Inger Skjelsbæk, leder for Senter for tverrfaglig kjønnsforskning og forfatter av den aktuelle boken Sarajevos roser. 

Poster til filmen Grbavica. Bildet viser en ung kvinne med rød genser som ligger på ryggen og ser opp i luften.

Land: Bosnia-Hercegovina 

Regi: Jasmila Zbanic 

Med: Mirjana Karanovic, Luna Mijovic, Leon Lucev, Kenan Catic, Jasna Ornela Berry, Dejan Acimovic, Bogdan Diklic, Emir Had’ihafizbegovic 

Lengde: 107 min 
År: 2006 
Aldersgrense: 12 år

Boken Sarajevos roser er nominert til Brageprisen i kategorien sakprosa.

Samtalen ledes av venneforeningens leder, Bente Knagenhjelm, mens filmen blir introdusert av Unnur Sande i venneforeningens styre.


Om filmen

Filmen handler om alenemoren Esma i Sarajevo, og tenåringsdatteren hennes, Sara. 
Sara tror hun er datteren til en krigshelt som døde ved fronten, men sannheten viser seg å være en helt annen. For Esma er en av mange kvinner som ble offer for systematisk voldtekt under den grusomme krigen som herjet landet. Hun pines ikke bare av angst og traumer fra overgrepene, men også av skam. Filmen er den første fra krigen i Bosnia som går i dybden på de skjulte, de glemte krigssårene i en av de største katastrofene som har rammet Europa siden andre verdenskrig. Dette er en allmenn historie både om enkeltskjebner og krigens generelle ettervirkninger.

Arrangementet finner sted 25.november, som er FNs internasjonale dag for avskaffelse av vold mot kvinner.

 

Bildet kan inneholde: klær, væpne, flash fotografering, erme, lykkelig.
Grbavica er enhjerteskjærende film om vold mot kvinner i krigen på Balkan. Foto: imdb.com

Medlemmer fri entré
Ikke-medlemmer kr. 100,- (Vipps i døren)
Enkel servering etter møtet 

Velkommen!

Emneord: Film, vold mot kvinner, Bosnia-Herzegovina
Publisert 28. aug. 2024 14:09 - Sist endret 21. aug. 2026 10:29

Flere arrangementer

25-årsjubileum
–
25-årsjubileum
–