Undervisningsressurser til holocaustdagen
Den internasjonale Holocaustdagen er en årlig internasjonal minnedag for ofrene for Holocaust. Dagen blir markert 27. januar, datoen for frigjøringen av fangene i den største konsentrasjons- og utryddelsesleiren Auschwitz-Birkenau i det naziokkuperte Polen.
I 2025 markeres det at det er 80 år siden frigjøringen.
I tillegg til den nasjonale markeringen i Oslo, markeres dagen med arrangementer flere steder i Norge.
Velkommen til den nasjonale markeringen av Den internasjonale Holocaustdagen. 27. januar 2025 er det 80 år siden frigjøringen av fangene i nazistenes største konsentrasjons- og utryddelsesleir, Auschwitz-Birkenau.
Markeringen er todelt - kl. 15:00 samles vi til et kort program på Akershuskaia ved deportasjonsmonumentet «Sted for erindring». Etterpå er alle velkommen til en sosial samling med varm suppe og kulturelle innslag på Artilleriloftet (gangavstand).
Blant appellantene og talerne på kaia er rabbiner Michael Kohn, på vegne av jødene, Luciano Lakatos, på vegne av romene, Hans Wiggo Kristiansen, på vegne av de homofile, finansminister Trygve Slagsvold Vedum, på vegne av regjeringen og Oslos ordfører, Anne Lindboe
Markeringen vil bli ledet av HL-senterets direktør, Jan Heiret.
Markeringen på kaia antas å ta ca. 40 minutter. Vi anbefaler alle å kle seg godt. Inngang fra hovedporten til Akershus festning i Kongens gate.
På Artilleriloftet blir det musikalske innslag ved Morten Michelsen (klarinett) og Tove Kragset (piano).
HL-senteret strømmer det som skjer på kaia: