print logo

Støtte til nytt prosjekt ved HL-senteret

HL-senteret har fått i overkant av 12 millioner kroner i støtte fra Norges Forskningsråd til prosjektet ”Demokratiets institusjoner i møte med en nazistisk okkupasjonsmakt: Norge i et komparativt perspektiv”. 

Prosjektet skal gå over fire år og ha hovedvekt på tre områder: Skolesektoren, sentraladministrasjonen og politiet. Forskerne skal undersøke de ulike reaksjonsformene innen disse sektorene på nazifiseringsfremstøtene fra NS og okkupasjonsmakten, og forklare ulikhetene i reaksjonsformer ut fra dominerende verdisystemer og holdninger, samfunnsroller, tyngden og karakteren til de omformingsfremstøt de ble utsatt for. Den norske konfigurasjon skal analyseres i et sammenliknende, europeisk perspektiv, hvor Nederland står i sentrum.

Det er utlyst to doktorgradsstipender på prosjektet, hvorav det ene inkluderer deltidsstilling som prosjektkoordinator, og etter hvert flere mastergradsstipender. Se utlysningen her.

Forskingsrådets tildeling


 

Publisert 9. feb. 2012 13:18 - Sist endret 9. feb. 2012 13:20